نحوه اجرای موزاییک واش بتن به چه صورت می باشد؟

 نحوه اجرای موزاییک واش بتن

همانطور که پیش از این نیز در مطالب قبلی، بیان کردیم واش بتن یک مدل کف پوش می باشد که در ایجاد محوطه باغ، ویلا، روف گاردن، معابرسازی، پارکینگ و… مورد استفاده قرار می گیرد. در روش های تولید واش بتن، از سنگدانه های معدنی و رنگی به کار گرفته شده است که دارای حالت برجسته می باشند. با این همه از مهم ترین مراحل در خصوص این کف پوش ها، باید به نحوه اجرای موزاییک واش بتن اشاره کرد که اگر به درستی انجام نشود، نمی توان انتظار داشت که نتیجه و دوام کار به درستی اتفاق بیفتد. از این روی لازم است که انجام این کار را به افراد حرفه ای بسپارید تا نتیجه کار به اندازه کافی رضایت بخش باشد.

 نحوه اجرای موزاییک واش بتن

در زیر می توانید نحوه اجرای موزاییک واش بتن را به درستی دنبال کرده و گام های مختلف نصب آن را بیاموزید.

اولین گام : ایجاد سطح زیرکار مناسب

زیرکار واش بتن باید محکم و دارای استقامت باشد و به میزان لازم متراکم باشد که پس از اجرای کف پوش دچار شکستگی نشود. در صورتی که می خواهید از خاک دستی در زیر کار استفاده کنید، باید به خوبی آن را بکوبید. جهت کوبیدن خاک می توانید این کار را با غلتک انجام دهید. دقت کنید که چند بار آن را آبیاری کنید که بعداً نشست نکند.

دومین گام :ایجاد شیب بندی مناسب در نحوه اجرای موزاییک واش بتن

محلی که می خواهید واش بتن را روی آن اجرا کنید ، باید از لحاظ شیب بندی، چه از نظر طولی و چه از نظر عرضی، مناسب باشد.در صورتی که محل مورد نظر شیب مناسب نداشته باشد در آینده آب روی سطح می ماند و دچار یخ زدگی می شود، که موجب ایجاد مشکلاتی می شود. در اجرای واش بتن برای هر متر مربع، میزان سه سانتی متر شیب باید رعایت شود.

سومین گام: ملات زیر کار

میزان ضخیم بودن ملات جهت چسباندن واش بتن، ۴ cm است. از میزان سیمان به اندازه مورد نیاز مطمئن شوید. در صورتی که در آینده شل شود نمی توانید از دوغاب استفاده کنید. توصیه می شود قبل از کار چسباندن واش بتن کمی دوغاب به ملات اضافه کنید.

 نحوه اجرای موزاییک واش بتن

چهارمین گام : نگهداری و آب پاشی ملات

هنگامی که کار نصب واش بتن تمام شد، هر روز روی سطح آن را آبیاری کنید. زیرا سیمان در طی عملیات هیدراتاسیون و جهت کسب مقاومت بالا به آب زیاد نیاز دارد.

پنجمین گام : بندکشی در نحوه اجرای موزاییک واش بتن 

در فضای خالی بین واش بتن ها باید یک سانتی متر برای بندکشی گذاشته شود و این بند کشی خمیری می باشد و به صورت دوغابی نیست. در هنگام اجرای واش بتن ، اگر آنها را به هم بچسبانیم، دیگر نمی توان آن را بندکشی خمیری کرد و باید از دوغاب استفاده کرد. از طرفی اگر از دوغاب استفاده کنید، خیلی زود سفت می شود و قابل پاک شدن از روی واش بتن نمی باشد و جلوه و زیبایی واش بتن را از بین می برد.

در صورتی که در هنگام نصب مجبور شدید واش بتن ها را در کنار هم، بدون فاصله قرار دهید، توصیه می شود که بندکشی خشک انجام دهید. برای انجام این کار نیاز دارید چند روز آفتابی بعد از ساخت واش بتن، که رطوبت سطح واش بتن از بین رفت، سیمان و ماسه بادی را با هم به شکل خشک ترکیب کنید و سپس بین فاصله های خالی بریزید و آن را جارو بزنید.

این کار را باید به دفعات انجام دهید تا فاصله های ریز پر شود و روی آن تمیز شود. پس از آن سطح را کمی نم دار کنید تا سیمان و ماسه بادی استفاده شده به صورت کامل سفت شود. به این نکته توجه کنید که با فشار آب پاشی نکنید، زیرا باعث از بین رفتن ملات خشک از بین آن ها می شود. لازم است که این کار باید چندین بار و به دفعات انجام شود.

Share:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

مقالات مرتبط

تولید سنگفرش پلیمری

تاریخچه استفاده از سنگ فرش به عنوان پوشش به چه دوره ای باز می گردد؟

در رابطه با تاریخچه و قدمت استفاده از سنگ فرش به عنوان پوشش می توان به رومیان باستان اشاره کرد که از معروف ترین افرادی هستند که برای پوشاندن خیابان ها و معابر شهر از این سنگ فرش ها استفاده می کردند، به گونه ای که استفاده از پوشش سنگ فرش به صورت روشی رایج

ادامه مطلب »
قیمت سنگ فرش

عوامل موثر بر قیمت سنگ فرش در بازار کدام اند؟

استفاده کردن از سنگ برای پوشش دادن یک محیط مانند حیاط بسیار می تواند به صرفه تر باشد، بنابراین شما می توانید با پرداخت هزینه ای مناسب حیاط خود را پوشش دهید، چرا که می توان سنگ ها را به صورت طبیعی بدون هیچ گونه برشی به عنوان سنگ فرش برای پوشش دادن یک محیط

ادامه مطلب »
قیمت سنگ پلیمری

قیمت سنگ پلیمری

سنگ های پلیمری به عنوان یکی از پر کاربرد ترین نوع سنگ ها در ساخت و ساز محسوب می شود که  اکثر معماران  پروژه های سختمانی  در ساخت و ساز نما و یا محوطه سازی در ترکیب با موزاییک پلیمری از این نوع سنگ استفاده می کنند. در این مقاله قصد داریم به موضوع قیمت

ادامه مطلب »
 نحوه اجرای موزاییک واش بتن

 نحوه اجرای موزاییک واش بتن به چه صورت می باشد؟

همانطور که پیش از این نیز در مطالب قبلی، بیان کردیم واش بتن یک مدل کف پوش می باشد که در ایجاد محوطه باغ، ویلا، روف گاردن، معابرسازی، پارکینگ و… مورد استفاده قرار می گیرد. در روش های تولید واش بتن، از سنگدانه های معدنی و رنگی به کار گرفته شده است که دارای حالت

ادامه مطلب »
اسکرول به بالا